להניח את הגב

כשהגב כואב כדאי מאוד להניח אותו.

 • אילו הייתי מכיר ומבין בזמנו את כוחה של הנחת גב פשוטה, לא הייתי צריך לעבור ניתוח גב.
 • פשוט להניח: למיטב ידיעתי, כמי שסבל שנים ארוכות מכאבי גב כרוניים, הנחה פשוטה של הגב הכואב היא הפעולה האפקטיבית ביותר שניתן לנקוט כאשר סובלים מכאבי גב וצוואר. אפקטיבית יותר ממה שניתן בתחילה להעלות על הדעת.
 • הנחת גב סדירה לא רק מקילה על כאבי גב. חשוב מכך, היא יכולה לבלום את ההידרדרות במצבו ולהשיב אותו, אט אט ובביטחה, למצבו הטבעי (ככל האפשר, בתמיכה של שיעורים בטכניקה).
 • מעבר לכך, הנחת הגב היא כלי שיש לו השפעה מנטאלית רחבה ועמוקה: היא יוצרת אצל האדם תנאים תומכים לשקט, יציבות ואיזון, ומחדשת את כוחותיו.
תרגל אי-עשייה וכל הדברים יבואו למקומם.

לאו טסה

מניחים את הגב כך:

 • מניחים את הגב על משטח קשה יחסית: שטיח, מזרן יוגה, מזרן טיולים דק, וכדומה. לא מתאים להניח את הגב על מזרן רך או במיטה כיוון שהגב צריך תמיכה טובה וברורה. (אבל, מנגד, לא כדאי להניח את הגב ישירות על רצפה קשה וקרה).
 • יש להניח ספר, שניים, או יותר, ככל שנדרש, מכריכה רכה, מתחת לראש (לא מתחת לצוואר), באופן שהראש ימשיך פחות או יותר את עמוד השידרה. הראש אינו צריך להיות מוטה לפנים או שמוט לאחור. על מנת להתאים את גובה הספרים המתאים, אפשר להיעזר בתחילה במתבונן מהצד שיוודא שהראש אינו מוטה מידי לפנים או לאחור, תוך התבוננות בזווית בין הסנטר לבין הגרון. כדאי לשים לב: כשם שהגב זקוק לתמיכה ברורה ויציבה, כך גם הראש. לכן, כרית אינה מהווה תחליף טוב לספרים.
 • הידיים מונחות על הבטן או בצידי הגוף.
 • הברכיים כפופות, מכוונות כלפי מעלה.
 • מנסים להניח כמה שניתן ולעשות כמה שפחות:
  • מניחים לראש להיעזב אל הספרים שמתחתיו (לא דוחפים אותו לעברם. מניחים).
  • מניחים לגב להיעזב אל הרצפה (לא דוחפים אותו. מניחים).
  • לאט, לאט, אם וככל שניתן, מניחים מעט גם למחשבה.

מה עושים כשמניחים את הגב?

קטע משיחה מייצגת ביני לבין נ., מנכ"ל חברת הייטק, שסובל מזה שנים מכאבי גב וצוואר:
נ.: מה כדאי לעשות כשכואב לי הגב או הצוואר? אני: בשני המקרים, הדבר שהכי כדאי לעשות, לדעתי, הוא פשוט להניח את הגב. נ.: ומה עושים כשמניחים את הגב? אני: מנסים, עד כמה שניתן, לא לעשות דבר, או לעשות כמה שפחות. נ.: מה אם אחזיק ספר או עיתון מעל הראש ואקרא? אני: עדיף שלא. נ.: מה לגבי השארת טלוויזיה פועלת בחדר או האזנה למוזיקה? אני: אפשר וזה בסדר. הטכניקה היא סלחנית. אבל אם אתה יכול, עדיף שלא. הנחת הגב בשקט יעילה פי כמה, ויהיה לך קל יותר אם תהפוך את הנחת הגב בשקט להרגל.

איפה, מתי ולמשך כמה זמן כדאי להניח את הגב?

 • כדאי להניח את הגב בכל מקום ובכל זמן שזה אפשרי ומתאים. הנחת הגב חשובה במיוחד כאשר הגב ו/או הצוואר כואבים ולפני או אחרי מאמץ ממושך של הגב. למשל, לפני או אחרי יום ארוך של ישיבה על כיסא במשרד, נסיעה ארוכה במכונית, טיסה וכדומה.
 • אני מניח את הגב לפחות פעם או פעמייים ביום למשך פרקי זמן משתנים בהתאם לנסיבות וליכולות שלי, החל ממספר דקות וכלה בשעה ויותר. כל פרק זמן של הנחת הגב, ולו הקצר ביותר, הוא טוב ורצוי.

להניח את הגב זה פשוט אך לא תמיד קל:

מה יותר קל מלהניח את הגב? מה יותר קל מלתרגל מעט אי עשייה?

ובכן, מסתבר שמדובר בעניינים פשוטים אך לא תמיד קלים. יש תקופות שאני רק מחכה לרגע שאוכל להניח את הגב, שזה הדבר הכי כיף מבחינתי בעולם. אולם, ישנן גם תקופות שאני מעדיף לחצות יבשות וימים ולהתעסק בעניינים הזניחים וחסרי התכלית ביותר, הכל, רק לא להניח את הגב, רק לא לתרגל אי עשייה. בתקופות כאלה, אני מנסה להסתפק בהנחת הגב תוך כדי האזנה למוזיקה או תחליפים דומים, על אף שהנחת הגב בשקט עדיפה, רק כדי לא לוותר על הנחת הגב לגמרי. אני יודע עד כמה אני זקוק לה, עד כמה היא בונה את הגב שלי, עד כמה היא מעניקה לי שקט ורווחה.

באופן אישי, גיליתי את האפשרות להניח את הגב, את היעילות הבלתי משוערת שלה, ואת העדיפות שלה, מכנית ואינטלקטואלית, על כל אפשרות אחרת שפגשתי עד היום, רק לאחר שעברתי ניתוח גב שהשבית אותי כמעט לחלוטין. אני מעריך שלולא כאבי הגב האיומים שלי באותה עת, הייתי מתקשה לבחון את האפשרות הזו לאורך זמן. לקח לי זמן רב להבין את הקושי שלי: לעתים קרובות, להניח את הגב בלי לעשות דבר זה לא קל, מכיוון שתרגול של אי עשייה קשה יותר מכל תרגול של עשייה, לפחות לי. באופן פרדוקסלי, אני מוצא שלעתים, אני פשוט עצלן מדי מכדי להניח את הגב בלי לעשות דבר.

הנחת הגב: יתרון מכני, השהיה והנחיית כיוונים (לתלמידים של הטכניקה)

כשמניחים את הגב, נוצרת הזדמנות מעולה ללמוד כיצד משהים ומנחים כיוונים, ומהי המשמעות של השהיה והנחיית הכיוונים תוך כדי ניצול של יתרון מכני, מאבני היסוד של הטכניקה.
תוך כדי הנחת הגב, מנחים כיוונים כך, כמיטב היכולת (בלי עשייה, פשוט לחשוב):
 • להניח לצוואר (להיות חופשי)
 • על מנת לאפשר לראש להוביל לפנים ולמעלה
 • על מנת לאפשר לגו להיות ארוך ורחב.
 • (אפשר להוסיף הנחיה משנית: הברכיים מכוונות החוצה ולפנים).
עם הזמן, בלי למהר, מנסים להנחות כיוונים בזה אחר זה, ובבת אחת (all together and one after the other).
All aid to progressive development must conform to the principle of the projection of guiding orders and controls in the right direction or directions with the simultaneous employment of positions of mechanical advantage.

פ.מ. אלכסנדר

התפתחות

מורה חכם לטכניקה אמר לי פעם שישנן מספר אינדיקציות להתפתחות של תלמיד בטכניקה, אולם הפשוטה והטובה ביותר, לטעמו, היא זו: האם הוא מניח את הגב ומנחה כיוונים? אם התלמיד מתמיד להניח את הגב ולהנחות כיוונים, המורה והתלמיד יכולים להיות רגועים: התלמיד מתפתח יפה ויחצה כל מכשול בדרך.
ככל שאני יכול להעיד מניסיוני האישי, הוא צדק.
When practicing “lying down work” or Constructive Rest: Give your directions do nothing and then see what kind of nothing you’re doing.

מרג'ורי בארלו, מורה של הטכניקה