שיטה חינוכית

כדרכן של התחלות, ראשית דרכי כתלמיד בטכניקה לא היתה תמיד קלה. הגעתי אליה (בזכותו של מורה הקונג-פו, בן טל-שחר) מיואש וספקן למדי, לאחר ניתוח גב כושל, המלצות על ניתוח נוסף, מסובך יותר, ואכזבה ממגוון לא מבוטל של טיפולים קונבנציונאלים ואלטרנטיבים.מעבר לכך, הבנת הקשר הפשוט בין שימוש לבין תפקוד גרמה לי לרגשות אשם. הרי, אם אני גורם לכאבי הגב הכרוניים שלי בעצמי, יוצא שאני האשם המרכזי בבעיה, ולא, כפי שהתרגלתי לחשוב, גורמים חיצוניים כמו המשקל שנשאתי על גבי במהלך השירות הצבאי, הרופא שניתח אותי בצורה כושלת, וכדומה.

אבל, עם הזמן, כאשר בחנתי את הקשר מעט יותר לעומק, הבנתי שלמעשה הוא חבל ההצלה שלי. הטכניקה אינה מתמקדת במה שהתרחש בעבר ואינה מתבוננת בדברים מנקודת מבט של אשמה, לא של אחרים, ולא של העצמי. היא מעדיפה להניח בעדינות לעבר ולרגשות אשם מכבידים ולהתבונן בדברים מנקודת מבט של נכונות, בשלות ואומץ לקחת על עצמי אחריות: אם אני אחראי לבעיה בתפקוד שלי, נובע מכך שיש לי יכולת לפתור אותה, בעצמי, על ידי שיפור השימוש, ככל שאלמד את הרעיון הפשוט והרציונלי העומד בלב השיטה.

כך, אט אט, התעוררה בי הסקרנות, והסקרנות עוררה אותי. הגילוי הפך מנטל לאתגר ואני הפכתי מחולה לתלמיד. היות שאני שונא להיות חולה ואוהב מאוד ללמוד, יצאתי לדרך חדשה של לימוד ומחקר עצמי, כפי שהתווה אותה מפתח הטכניקה, פרדריק מתיאס אלכסנדר.

אז גם התחלתי להבין מדוע אלכסנדר הדגיש שהטכניקה, מעבר להיותה כלי תרפויטי יוצא דופן, היא בראש ובראשונה שיטה חינוכית, נלמדת. לפי הטכניקה, כאשר מחליטים לחולל שינוי עמוק ובעל משמעות ארוכת טווח, קשה למצוא תחליף לתהליך של לימוד. הרגע הקריטי שבו אדם הופך מחולה לתלמיד שווה לא פעם פי כמה מהטכנולוגיה הרפואית המתקדמת ביותר ויכול לחולל שינויים שניתוח קשה ומסובך לא יחולל.

יתר על כן, לתהליך לימוד יש כוחות פשוטים נוספים שלא יסולאו בפז: ראשית, הוא מביא את האדם לקחת על עצמו מידי אחרים את האחריות לגורלו, והרי שום שינוי בעל משמעות בחיים לא ייתכן בלי לקיחת מידה מתאימה של אחריות. שנית, תהליך לימוד, בזכות הקשיים הכרוכים בו, מקנה לאדם אמונה בעצמו וביכולותיו. שלישית, כל עוד מתמידים בתהליך לימוד, הוא נטול מגבלות: עד היום, בכל דרכי בטכניקה, טרם פגשתי אדם שבחר להתמיד בלימוד שלה ונחל אכזבה מהתוצאות, תהא הסיבה אשר הביאה אותו ללימוד אשר תהא. באשר לי, כאבי התופת כתוצאה מבעיות הגב שלי, שהיו לי כצל במשך שנים ופגעו בצורה אקוטית באיכות חיי, הפכו מזמן לנחלת העבר.

For in the mind of man lies the secret of his ability to resist, to conquer and finally to govern the circumstances of his life.

פרדריק מתיאס אלכסנדר

הפיקוד הראשוני השימוש בעצמי