בכוחות עצמי

טכניקת אלכסנדר מוכרת בעיקר כטכניקה הבונה גב. אולם הדרך שבה היא מתייחסת לבניית גב כמעט אינה מוכרת. דרך זו מבוססת על האופן שבו הטכניקה רואה את האדם כשלם, שבו כל הפרדה בין הפיזי לבין המנטאלי היא מלאכותית, ועל הקשר בין בניית גב לבין טיפוח מחשבה חופשית ועצמאית.הטכניקה פותחה על ידי אדם בעל מחשבה עצמאית בצורה יוצאת דופן, ומחשבה עצמאית, אמיצה וחופשית מדעות קדומות היא אבן הפינה שלה. אלכסנדר, מפתח הטכניקה, חשש מאוד מן הנטייה האנושית לצעוד באופן עיוור אחרי מנהיגים כריזמטיים כאלה ואחרים. הדבר שבו הוא גילה עניין בעיקר היה האופן שבו בני אדם יכולים לתרגל ולטפח, בצורה פשוטה ויעילה, בחירה חופשית, ולהיות אחראים יותר לגורלם (מה שכנראה הביא אינטלקטואלים כמו ג'ון דיואי, אלדוס האקסלי וג'ורג' ברנרד שואו, ללמוד אצלו את הטכניקה).

אולם, לא קל להיות אדם חופשי שלוקח אחריות על גורלו ומצליח להימנע מהיגררות אחרי העדר, ולו רק בפסיעה של מספר צעדים הצדה ממנו. על מנת להיות אדם כזה, אדם צריך אומץ אמיתי וגב חזק. אלא שבניגוד לחשיבה המקובלת, גב חזק אינו נבנה על ידי חיזוק של שרירים, לא של שרירי הגב ולא של שרירי הבטן, שכן שרירים אינם מהווים לרוב ביטוי של כוח אמיתי אלא פסאדה של כוח כזה, המעידה על הנטייה האנושית להפעלה בלתי יעילה של כוח מיותר ובלתי מכוון. הטכניקה בונה גב בדרך שונה: על ידי שחרורם של הגב והמחשבה כאחד מדעות קדומות ומעצורים הרגליים שמגבילים את מימוש מלוא הפוטנציאל שלהם.

לכן, כאשר אנשים הצופים מן הצד מזהים, עם הזמן, את השינוי בגבו וביכולת התנועה של תלמיד הטכניקה, הם אינם תופסים בדרך כלל שמדובר בקצהו הגלוי לעין בלבד של תהליך מימוש עצמי שתלמיד הטכניקה מחולל בעצמו באמצעותה, על כל רבדיו ומימדיו, הגלויים והנסתרים. בתהליך הלימוד הזה, שבו התלמיד בונה את עצמו מחדש, לא בכוח שריריו, אלא בכוח המחשבה שלו, טמון לטעמי אחד מסודות קסמה של הטכניקה: לתלמידים של הטכניקה יש "משהו" יקר מפז שלא רבים זוכים לו: אמונה פשוטה וכנה בעצמם. בינם לבין עצמם הם יודעים, באמת ובתמים, במובן האמיתי והקונקרטי ביותר, שהם "self made men" או "self made women".

איזון עדין

הטכניקה אמנם מעודדת את האדם להפנות תשומת לב אל עצמו, אולם היא אינה מעודדת אותו להתרכז בעצמו. היא מכוונת אותו לחופש, אך לא במובן של "חופשי זה לגמרי לבד". הטכניקה חותרת לאיזון במלוא המובן. איזון שמתחיל מבפנים ומקרין החוצה. אל אדם שמפנה מידה מתאימה של תשומת לב, בעיניים פקוחות, הן כלפי פנים והן כלפי חוץ, וחי בשלום הן עם עצמו והן עם סביבתו.

כלומר, לימוד הטכניקה לא נועד להיטיב אך ורק עם האדם עצמו, אלא גם, בדרך בלתי ישירה, עם סביבתו הקרובה. ככל שמתקדמים בתהליך הלימוד, האופן שבו לימוד הטכניקה משפיע לטובה על סביבתו של התלמיד הולך ונעשה ברור יותר, ולא פעם, תלמידים של הטכניקה לומדים אותה למען סביבתם הקרובה לא פחות מאשר למען עצמם.

It is one thing to teach the need of a return to the individual man as the ultimate agency in whatever mankind and society collectively can accomplish. It is another thing to discover the concrete procedure by which this greatest of all tasks can be executed. And this indispensable thing is exactly what Mr. Alexander has accomplished.

פרופ' ג'ון דיואי, תלמיד של הטכניקה

מאפיינים מחשבה