כלי לחיים

טכניקת אלכסנדר אינה עוסקת בהכרח בקשיים ובכאבים, אינה מיועדת אך ורק לשיפור ביצועים, והגם שיש לה ממדים אינטלקטואליים ורגשיים מרכזיים, היא קודם כל טכניקה פרקטית הרלבנטית לכל אספקט בחיים. היא מקילה על נשים בהריון ובלידה, על חיילים לשאת פק"ל כבד במסע מפרך, על סטודנטים לשמור על מיקוד בלימודים ועל צעירים ומבוגרים לעסוק בספורט ובעבודה מאומצת ביתר קלות ומבלי להיפצע. הטכניקה עוזרת להרים מזוודה ולעבוד בגינה מבלי שהגב ייתפס, להגיע לפגישת עבודה בחו"ל לאחר טיסה ארוכה רעננים ועירניים, וכן הלאה. היא פשוט הופכת את החיים לנוחים יותר.

לא מעט אנשים שהתרגלו לראות בגופם מקור של כבדות וכאב שבים ומגלים אותו באמצעותה מחדש כמקור של קלות, עניין והנאה. לא מעט אנשים גם מספרים שלימוד הטכניקה הוא ההשקעה הטובה ביותר לטווח ארוך שהם משקיעים בעצמם ובסביבתם הקרובה.

כוחות מחודשים

באופן טבעי, החיים נוטים לזמן לכל אדם מדי פעם משברים. הטכניקה היא כלי פשוט החושף כוחות זמינים הנמצאים בתוכנו, שמסייעים לאדם להתמודד בכבוד עם משברים כאלה, פיזיים ומנטאליים כאחד, להפוך אותם למשברים בוני גב, ולצאת מהם מחוזק לעבר התחלות חדשות.

כיוון ואיזון

טכניקת אלכסנדר עוסקת בשיפור הכיוון והאיזון הפנימיים של האדם. עם הזמן, האדם מגלה שהיא משמשת כלי יעיל, מעין מצפן פנימי, קונקרטי ומופשט כאחד, לשיפור הכיוון והאיזון בחיים בכלל, שכן ככל שהכיוון והאיזון הפנימיים שלנו מדויקים יותר כך גם, באופן טבעי, הכיוון והאיזון בחיים הופכים אט אט למדויקים יותר. הרי מהיכן נובע הכיוון של אדם בחיים אם לא מתוך העצמי וכיצד יכול אדם להתפתח ולמצות את הפוטנציאל הטבעי שלו ללא כיוון ואיזון?

תקשורת חדשה

ככל שההתלמיד מתפתח בלימוד הטכניקה הוא מגלה שהיא גם סוג יוצא דופן של תקשורת. היא מאפשרת לאדם ליצור תקשורת חדשה, מרגשת ופורצת גבולות, עם עצמו, עם האנשים היקרים לו ועם העולם, באופן שמעטים מתנסים בו.

מחקר עצמי והתפתחות

הטכניקה היא כלי מעמיק למחקר עצמי ולהתפתחות. היא מחדדת מושגים מטושטשים כמו חופש, רווחה, נחת, נוכחות, מימוש עצמי ואולי בעיקר, איכות חיים. היא מעוררת את היצירתיות, מעניקה השראה ומרעננת את המחשבה, הרגש וההוויה. עם הזמן מגלים בה עוד ועוד רבדים מפתיעים ומרגשים והיא פשוט מרתקת עד בלי די.
"האם הרגשת אי-פעם," שאל, "כאילו יש לך משהו בתוכך, משהו המצפה שתיתן לו הזדמנות לצאת החוצה? מין כוח עודף שאינך עושה בו שום שימוש – אתה יודע, כמו המים הנופלים במורד האשדות במקום שיזרמו דרך המשאבות?"

אלדוס האקסלי, תלמיד של אלכסנדר, "עולם חדש מופלא", בתרגומו של מאיר ויזלטיר

ביצירה ובעבודה