מניעה ושיקום עצמי

טכניקת אלכסנדר (או "שיטת אלכסנדר") היא טכניקה מחשבתית, פשוטה ומעשית, שפיתח פרדריק מתיאס אלכסנדר (1955-1869). הטכניקה, הנלמדת באמצעות מגע, היא כלי עדין אך רב עוצמה שיש לו שימושים רבים, לתלמידים מתחילים ומתקדמים. בישראל, רוב הפונים ללימוד הטכניקה עושים זאת, לפחות בשלב ראשון, כדי להתמודד עם מגוון קשיים וכאבים: כאבי גב וצוואר, פריצות דיסק, כאבי מפרקים, מיגרנות, קשיי נשימה, בעיות לחץ דם, תשישות כרונית, הפרעות קשב, מתח, פיזור דעת, חוסר נחת ועוד.אני הגעתי אל הטכניקה כפוף ומדוכא, כשאני סובל משתי פריצות דיסק קשות ולאחר ניתוח גב כושל. כפסע לפני ניתוח נוסף, פגשתי את הטכניקה והשבתי לעצמי באמצעותה את איכות חיי. לאורך הדרך, פגשתי תלמידים של הטכניקה שמסתייעים בה למניעה ולשיקום עצמי במלוא טווח האפשרויות של מצבי קושי: מקלים למדי ועד לקשים ביותר.

חשוב לומר בהקשר זה: לטכניקה יש השפעה ניכרת על בריאות הגוף והנפש כאחד, אך זו אינה טכניקה רפואית. מורה לטכניקת אלכסנדר אינו נותן דיאגנוזה רפואית ואינו מנסה לטפל באופן ישיר בסימפטומים ספציפיים כאלה או אחרים. להיפך, כל הכשרתו וכל ייחודו (הקורס הבסיסי להכשרת מורים לטכניקה, שנמשך לכל הפחות שלוש שנים, הוא המאתגר והמרגש ביותר שפגשתי בחיי) מבוססים דווקא על כך שהוא מתבונן תמיד על האדם כשלם וחש אותו כשלם, וייעודו הוא ללמד כיצד אדם יכול לשוב לחוש את עצמו ולכוון את עצמו, כשלם.

בנוסף, על אף כוחה, אין בטכניקה שמץ יומרה לפתרונות קסם מיידיים. נהפוך הוא, הטכניקה היא טכניקה תהליכית זהירה המבוססת על לימוד סבלני. אבל, במפתיע או שלא במפתיע, דווקא הגישה השלמה, הסבלנית והבלתי ישירה הזו מצליחה להביא עם הזמן להפחתה הדרגתית ואף להיעלמות של סימפטומים ספציפיים עקשנים במיוחד, שקשה מאוד לשנות אותם באופן ישיר.

משום היותה שיטה חינוכית, נלמדת, לא מעט אנשים פונים אל הטכניקה כ"מוצא אחרון", לאחר התנסות במגוון טיפולים קונבנציונאלים ואלטרנטיבים, מתוך הנחה שטיפול הוא דרך קלה ומהירה יותר להתמודדות עם בעיות מאשר לימוד. אולם, תלמידים של הטכניקה מגלים שגם כאן, כמו במקרים אחרים בחיים, לימוד ומניעה הן לרוב התרופות היעילות ביותר, ובטווח הארוך, גם המשתלמות ביותר, שלא לדבר על עצם ההנאה מתהליך לימוד הנעשה מתוך בחירה חופשית.

ביצירה ובעבודה