הפיקוד הראשוני

למושג "השימוש בעצמי" בטכניקת אלכסנדר ישנם רבדים רבים ועמוקים הנחשפים לאטם לאורך תהליך הלימוד. אולם, כאשר הטכניקה מתייחסת לשאלה "איך אדם משתמש בעצמו", היא מכוונת בראש ובראשונה למערכת יחסים פשוטה המתקיימת בכל אדם: בין הצוואר, הראש והגב. מערכת היחסים הזו מכונה, על שום המרכזיות שלה: הפיקוד הראשוני, ה- primary control.

לימוד הטכניקה חושף בפני התלמיד, הלכה למעשה, את חשיבות הקשר בין מערכת היחסים המרכזית הזו לבין מצבו הפיזי והמנטאלי של האדם, וכיצד היא הולכת ומאבדת במהלך החיים מן החופש והאיזון הטבעיים שלה, מן הכיוונון העדין שלה. כתוצאה מכך, האדם כולו מאבד מן החופש והאיזון הטבעיים שלו, וחוזר חלילה.

המימד הפיזי של איבוד החופש והאיזון במערכת היחסים בין הצוואר, הראש והגב נראה בעיני המתבונן מן הצד כך:

הצוואר מתכווץ, הראש נמתח לאחור ולמטה, ובמקום לממש את תפקידו הפשוט והטבעי להוביל את המערכת, כאשר הוא מונח באופן מאוזן, קל וחופשי על עמוד השדרה, הוא יוצא מאיזון ומכביד על הגב, שמתקצר ומתכווץ (היות ומדובר במערכת יחסי גומלין, הדברים מתרחשים "בזה אחר זה ובעת ובעונה אחת").

התוצאה של התהליך הזה אינה רק קיצור וכיווץ של הצוואר והגב תחת כובד משקלו של הראש המונח עליהם בצורה בלתי מאוזנת, אלא שהאדם כולו הולך ושוקע אט אט פנימה לתוך עצמו. הוא מאבד מקומתו, משיווי המשקל שלו ומן החופש הטבעי שלו. זו התכווצות איטית ועדינה שנמשכת לאורך שנים ארוכות ולכן קשה להבחין בה, אך הההשפעה שלה קריטית ואי אפשר שלא לשלם עליה מחיר.

התפקוד של מערכת שמתכווצת ומתקצרת משנה לשנה אינו יכול להיות אופטימלי. יש לכך ביטויים רבים, גלויים ונסתרים, המשתנים מאדם לאדם ומעת לעת. בין היתר: לחץ על עמוד השדרה ופריצות דיסק (בייחוד בנקודות תורפה בגב התחתון ובצוואר), איבוד חופש תנועה במפרקים, כאבי ראש, תפקוד לקוי ויציאה מאיזון של מערכות מרכזיות שמתקשות לתפקד תחת הלחץ (כגון מערכות הנשימה, הקול, הדם והעיכול), מתח, עצבנות, כבדות, עייפות, חוסר נחת ועוד קשיים וכאבים. מעבר לכך, מערכת מכווצת ומקוצרת היא מערכת שמאבדת אט אט את החיות הטבעית שלה ופשוט מתקשה לממש את מלוא הפוטנציאל הפיזי והמנטאלי שלה, גם אם לעתים הדברים נסתרים מן העין.

לכן, על פי הטכניקה, על מנת לשפר את תפקוד האדם, פיזית ומנטאלית כאחד, וכדי להשיב לו את החופש, האיזון והחיות הטבעיים שלו, כדאי להפנות תשומת לב אל עבר ה- primary control ולשפר את השימוש בו. כתוצאה משיפור השימוש ב- primary control, התהליך שמתואר למעלה מאט, נבלם, ומשנה כיוון. ככל שהכיוון משתנה, כך שבים ומתחדשים החופש ושיווי המשקל ב- primary control, וכך הולך ומשתפר תפקודו של האדם השלם.

All we have to do is to restore the use of the primary control.

פרדריק מתיאס אלכסנדר

השהיה וכיוונים שיטה חינוכית