שיעורים

שיטת אלכסנדר נלמדת בשיעורים אישיים, במפגש אחד על אחד. שיעורי הטכניקה שלי נמשכים כ- 40 דקות. בדרך כלל, בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע. כפי שלומדים אמנות לחימה, נגינה או שפה חדשה, אפשר ללמוד את הטכניקה החל ממספר שיעורים, דרך מספר חודשים ועד לשנים ארוכות, ללא כל מחויבות מוגדרת מראש. עם זאת, יש לומר, שבדומה לכל תהליך בחיים, ככל שהאדם רותם לטובתו את כוחה הפשוט והטבעי של ההתמדה, כך הוא זוכה באופן טבעי לתוצאות.לימוד הטכניקה מתאים לכל אדם סקרן שאוהב ללמוד ולהתפתח, בכל גיל. הוא אינו דורש ניסיון, ידע מוקדם או קואורדינציה מיוחדת, ואינו כרוך במאמץ גופני (להיפך, הטכניקה מלמדת להניח למאמץ מיותר).

השיעורים מתנהלים בביגוד יום יומי ואפשר לבוא לשיעור עם כל בגד נוח.

מהלך השיעור

במהלך השיעור המורה מנחה את התלמיד בצורה עדינה ככל האפשר, תוך נוכחות פשוטה כאן ועכשיו, לשימוש מכוון יותר בעצמו. הוא עושה זאת בעזרת מגע ידיו, בליווי הנחיות מלוליות ושיחה, ותוך הקדשת מלוא תשומת לבו הן לעצמו והן לתלמיד.

החלק הראשון של השיעור מתנהל בדרך כלל כאשר התלמיד מניח את גבו על שולחן מרופד שמספק לו תמיכה יציבה וברורה. בתנוחה זו, התלמיד נמצא במצב המכונה "מצב של יתרון מיכני" (position of mechanical advantage). זהו מצב אידיאלי ללימוד, הן מבחינת התלמיד והן מבחינת המורה, של הכלים המנטאליים בטכניקה: האטה, התבוננות, בלימה ואי עשייה, והנחיית כיוונים, ולהבנה הדרגתית של האופן שבו משלבים בטכניקה כל העת בין כלים במרחב המנטאלי לבין "יתרונות מכניים" במרחב הפיזי.

בהמשך, מתבצעת עבודה משותפת באופנים פשוטים אחרים: ישיבה וקימה מכיסא (ה"תרגיל" המנטאלי המרכזי בטכניקה), התבוננות לא שיפוטית במראה (הדרך בה פיתח אלכסנדר את הטכניקה, שלה חשיבות רבה בשיטה) ועוד.

המטרה העיקרית

המטרה העיקרית של המורה בתהליך הלימוד היא ללמד את התלמיד כיצד ללמוד ולתרגל את הטכניקה בכוחות עצמו, בכל עת שהוא חפץ בכך, בכל זירות החיים. התלמיד לוקח את מידת האחריות הנדרשת על תהליך הלימוד שלו, בעוד המורה מסתפק במהלך העבודה המשותפת במפגשים, באופן מכוון, בהנחיה עדינה וזהירה של התהליך.

My job is to teach people how to work on themselves.

מרג'ורי בארלו, מורה של הטכניקה